Zbirka namještaja jedna je od najvrjednijih zbirki Odjela, broji preko 700 predmeta. Obuhvaća građu od 17. do 20. stoljeća, kojom su zastupljeni svi umjetnički stilovi od kasne renesanse do historicizma, od secesije i Art décoa do funkcionalizma 1930-ih te pojedinačnih predmeta i cjelina do kraja 20. stoljeća. Uz predmete pretežno europske izrade, u Zbirci se nalaze i zanimljivi i vrijedni komadi namještaja izrađeni na Dalekom Istoku, u Japanu i Kini, karakterističnom tehnikom laka, ukrašeni oslikavanjem zlatnim i srebrnim prahom, aplikacijama minuciozno obrađenog metala i drugim ukrasima, prema ukusu europskih kupaca. Od 1990-ih zbirka se sve više popunjava predmetima izrađenim u razdoblju nakon Drugoga svjetskog rata, u hrvatskim tvornicama i stolarskim radionicama.
Predmeti su izrađeni od različitih vrsta drva (uključujući i egzotične vrste), metala, stakla, kamena, šiblja, ratana, tkanine, a ukrasni elementi iz bjelokosti, mjedi, bakra, sedefa, sadre te umjetnih materijala. U nizu vrijednih primjeraka ističe se kasnorenesansni intarzirani stol, signiran godinom 1640., kabinetski ormar, obložen kornjačevinom, izrađen u 17. stoljeću u Flandriji, barokne komode i tabernakli, rezbareni i pozlaćeni rokoko namještaj i intarzirani klasicistički namještaj izrađen u radionicama Austrije, Njemačke i Francuske te jednostavni skladni bidermajer namještaj, predstavljen i domaćim primjercima (spavaća soba, rad osječkog stolara Ludwiga Wolfschütza iz 1846. godine). U razdoblju historicizma i secesije, zastupljenog osobito produktima bečke tvornice Thonet, počinje i u Osijeku tvornička izradba namještaja. Osječke tvornice Rudolf Kaiser i Josip Povischil u Muzeju su zastupljene brojnim i raznovrsnim namještajem, a svojim su proizvodima bile prisutne na tadašnjem europskom i svjetskom tržištu. Potrebno je spomenuti i tvornicu Josipa Božića iz 1930-ih, ali i niz manjih stolarskih radionica koje su na prijelazu 19. u 20. stoljeće i u prvoj polovici stoljeća djelovale u Osijeku i okolnim mjestima, izrađujući kvalitetan namještaj po narudžbi (Leopold Bösendorfer, Josip Szép, Carl Halasz, Valentin Kap i drugi).
Voditeljica: Andreja Šimičić, viša kustosica
Koristimo kolačiće za praćenje posjećenosti naših stranica (Google Analytics) u svrhu poboljšanja stranica. Statistika se prikuplja anonimno i prihvaćanjem pristajete na korištenje kolačića. Saznaj više